11.03
2010

Co to znaczy być patriotą? Kim tak naprawdę jest koleś, który widzi świat tylko przez pryzmat swojego (jakże wspaniałego kraju)? No i oczywiście – czy szary obywatel także może być patriotą?

Tekst z dnia 29.10.2007.

——————————————————————————————————————————————————–
Do napisania tekstu natchnęła mnie kumpela, która dostrzegła na moich spodniach doszytego orzełka. O! Patriota?!*

Polski patriota. Kto to? Bojownik o wolność? Wychwalacz polskości? Ktoś nie tolerujący innych nacji? Sprzeciwiający się wrednej władzy? Takiego polskiego patriotę często dostrzegam w rozmowach i wyobrażeniach ludzi, którymi się dzielą z innymi.
Niektórzy uważają, że patriota to wielki czytelnik wspaniałych pisarzy polskich. Jeszcze inni, że to ten, kto wiecznie przyodziewa się w barwy narodowe i śpiewa pieśni polskie. Kolejni, że to ten kto walczy o polskość (dosłownie) zawsze, gdy ta jest bezczeszczona.
A dla mnie?
Dla mnie nie jest ważne, czy patriota umie wyrecytować hymn na skos, od tyłu albo co trzecią literę. Dla mnie nie jest ważne, że widzi świat tylko w kolorach białym i czerwonym. Dla mnie nie jest ważne, czy ma orzełka na spodniach. W końcu dla mnie patriotą wcale nie musi być ten, kto za zdanie ‚Polska jest do kitu’ potrafi jedynie w mordę lać.
Więc kim jest?
Może jest tym, który dba o dobro wspólne? Dba o rozwój kraju, nie popełnia przestępstw? Kto płaci podatki? Czy ten, kto umie uzasadnić, że uwielbia swój kraj i jest z niego dumny, nie uwłaczając innym nacjom? Czy może ten, kto umie mówić i pisać po polsku, kto nie kaleczy języka, a polski i historia w szkole to dla niego nauka o kulturze i życiu naszego kraju, a nie tylko nudne lekcje, na których zresztą być nie trzeba (a kto został ten frajer)?
A czy Wy jesteście patriotami?
Jeśli tak – jakimi? Czy wyznacznikiem dla Was jest to, że ktoś jest dumny z mowy polskiej i umie władać polskim językiem, czy też to, że ma orzełka na spodniach, a na szyi biało-czerwony szalik?

* autor zdaje sobie sprawę, że owo wykrzyknienie w sprawie orzełka było li tylko zwróceniem uwagi na panujący wszem stereotyp, iż osoba nosząca godło narodowe jest patriotą…

Komentarze: